pondělí 25. srpna 2014

Zápas o osud lidstva (Mayské proroctví #1) od Christy Raedeke | Recenze
Po té, co rodiče šestnáctileté Caity zdědí starý skotský hrad, je nucena se přestěhovat na druhou polovinu Země. Přežila by to, kdyby rodiče nenaznačovali, že se zde usadí napořád a neplánují nadále žít v USA. Jejím jediným společníkem se stal malý opičák Pan Papírek, který ovládá origami a žil na hradě i před smrtí dívčina prastrýce. Její rodiče jsou super-intelektuálové. Máma je specialista na otevírání sejfů a táta je člověk, který se v dnešní době internetu rozhodl, že bude nevystopovatelný, a tak si zakládá na tom, aby o něm v síti nebyla jediná informace. 

Caity se ale během jednoho nudného odpoledne čirou náhodou povede otevřít tajnou komnatu sousedící s jejím pokojem, v které nalézá tajemné znaky. Jablko nepadá daleko od stromu... Caity si znaky opíše a s promyšlenou historkou je za sebe nechává luštit rodiče. A co když na to přijdou? Postupně a různými způsoby získává kousky textu, o kterém tak zcela určitě nemůže říci, co je zač. A co když se do toho zamotá hezký kluk, tajemný muž s německým přízvukem a strýček Li? O dobrodružství je postaráno.

Spolu se spoustou lidí kolem sebe přichází na kloub velké záhadě, v jejímž středu je ona, jako osoba předpovězená samotnými Mayi. 

Upřímně - tahle kniha nebyla pro mne. Těšila jsem se na dobrodružství spojené s dávným proroctvím a koncem světa. Vše tu bylo, ale podané tak, že jsem knihu četla déle než měsíc a stálo mě opravdu hodně úsilí ji dokončit. Děj se táhl, Caity se chovala jako hloupé a naivní dítě, veškeré moderní prvky - satelitní telefony, rozšíření Mayského kalendáře pomocí internetu - mi přišlo jako pěst na oko. Pro někoho může být zajímavé, že se zde objeví technika, kterou používáme dnes a denně, ale mně to prostě nesedlo. 

Čekala jsem mnohem víc historických a záhadných elementů, vzhledem k tomu, že autorka procestovala velké množství exotických a mystických míst. 

Styl, kterým je kniha napsaná bych zhodnotila následovně: Vše bylo jednoduché. Až moc. Caityiny myšlenky nám příběh popsaly stručně a bez zbytečného opisovaní, ale v celku to působí, jako by si někdo hrál s myšlenkou příběhu a zapomněl na veškerou stylistiku. 

Možná už začínám být na knihy podobného typu stará, což znamená, že bych Zápas o osud lidstva zařadila do kategorie "Do 15 let". Neříkám, že kniha má špatný námět, ale styl, kterým to autorka podala, byl na můj vkus slabý. 

2/10

Žádné komentáře:

Okomentovat