pondělí 25. srpna 2014

Dokonalý pár (Dokonalý pár #1) od Ally Condie | Recenze

Dokonalý pár by se v množství dystopií, které se za poslední rok na pultech knihkupectví nakupily, i ztratil, ale ono tomu tak nebylo. Kniha na první pohled zaujme svojí krásnou obálkou, která je povedená i na dotek. Anotace slibuje spíše romantickou zápletku s milostným trojúhelníkem v hlavní roli, ale pokud máte chuť na nějakou tu dystopii s kapkou romantiky a rozhodování se mladé dívky, Dokonalý pár je kniha pro vás! 

Když jsem na Goodreads poprvé uviděla jakousi knihu s jejím anglickým názvem Matched, musela jsem ji rozkliknout. Už ani nevím co mě k tomu donutilo, ale kniha mě prostě a jednoduše zaujala a mockrát mě napadlo si ji nějak objednat z Anglie či podobného anglicky mluvícího státu. Ale přeci jen peněz není nikdy dost, a tak jsem to nechala být a v mém srdíčku plál malý plamínek naděje, že by se nějaké nakladatelství mohlo rozhodnout knihu vydat. A co se nestalo? Knižní klub nezklamal. 

Jak už jsem řekla - Dokonalý pár je dystopie. Lidé žijí spokojený život, bez problému, bez násilí a hádek. Mají své lásky, děti i práci. Jenže nic z toho nebyla jejich volba. Tuto dobu řídí Společnost, která zdejším obyvatelům do puntíku určí celý jejich život. Kdy se narodí, kdo bude jejich partner i kdy přesně zemřou. Lidé s tím jsou smíření, žijí tak po dlouhou dobu a nemají důvod zpochybňovat způsoby Společnosti. Pro ni je cílem jediné - Dokonalost. 

Ale všechno má svou cenu, a tak když si protřete oči a pohlédnete skrz opar dokonalosti, uvidíte, že lidé přišli kompletně o svoji svobodu. Počínaje příděly jídla, přesným určeným okamžikem smrti konče. 

Cassie je sedmnáct let a právě jí byl za partnera přidělen její nejlepší přítel Xander a je štěstím celá bez sebe. Opravdu jen málo komu se poštěstí být přiřazen k někomu ze svého města, natož pak ke svému kamarádovi. Když se však Cassie dostane do rukou mikrokarta, na které by se měla dozvědět všechny potřebné informace o Xanderovi, které už dávno ví, stane se něco, co by člověk od Společnosti nečekal. 

Chyba. Na kartě se mihne tvář jiného chlapce. Cassie v něm pozná Kye Markhama, chlapce ze sousedství a jednoho z jejích přátel. A přesto, že ví, že co řekne Společnost je svaté, začne se o Kye zajímat víc a víc. A jak už to tak bývá, city se mění a děj se víc a víc zamotává. 

Někdo knihu zbožňuje, jiné zklamala. Chápu proč tomu tak je. Mnohé odradil ten fakt, že se v knize nic moc nestalo. Šlo tu o to, jak si Cassie pomalu uvědomuje, že svět, který celý život považovala za dokonalý, je do morku kostí zkažený. Lidé od dystopie očekávají po přečtení HG spoustu bojů a vzpurného hrdinu, ale to tady nenajdete. Mě osobně se na knize líbilo právě to, že celý díl působil jako takový úvod do celé série. I závěr vypovídá o tom, že v dalším díle se nejspíš můžeme těšit na větší množství akce.

6/10

Žádné komentáře:

Okomentovat